Michal MORAVČÍK (*1974, Bratislava)

laureát Ceny Oskára Čepana 2004

privacy-does-not-Moravcik

 

Michal Moravčík študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Okrem výstavných činností doma i v zahraničí pôsobí ako pedagóg na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity a na Fakulte architektúry Technickej univerzity v Bratislave a ako výtvarný redaktor časopisu o výtvarnom umení Vlna.
Na súťaži sa prezentoval inštaláciami a nábytkovými objektami s prevažne politickým podtextom. Michal Moravčík otvára svojimi dielami aj politickú a sociálnu problematiku ako je napr. fenomén otvorenej spoločnosti a rôznorodosť výkladov jej fungovania alebo stupňujúci sa pocit straty súkromia zapríčinený čoraz dokonalejšími technickými prostriedkami, ktorými disponujú mocenské štruktúry. (obnova.sk)

 

Na samostatnej výstave (ktorá je súčasťou ceny pre víťaza) s názvom Patriot Pact reflektoval svoju šesťtýždňovú stáž v New Yorku. Výstava sa (v nadväznosti na Moravčíkové staršie práce) sústreďuje na politický akčný rádius USA, a v tomto kontexte kriticky komentuje fenomén amerického nacionalizmu. Zámerom výstavy bolo adresovať nacionalizmus ako jeden z problémov, ktorý presakuje z politiky (veľmi úzko previazanej s ekonómiou, alebo ideológiou) do každodenného života bežného občana.

 

Finalisti:

Michal Moravčík (viac

Tomáš Agat Blonski (viac)

Jaroslav Kyša (viac)

Peter Maukš Voda (viac)

 

Výstava:

Slávnostné vyhlásenie víťaza a otvorenie výstavy sa uskutočníilo 23.6. 2004 v Galérii mesta Bratislavy (Pálffyho palác), kde svoje diela prezentovali všetci štyria finalisti. Výstava v GMB trvala do 5.9.2004.

 

Novinkou Ceny Oskára Čepana v roku 2004 bola finančná odmena v hodnote 20 tisíc SK určená pre víťaza. Okrem toho víťaz získal aj šesťtýždňový pobyt v New Yorku a samostatnú výstavu. Cenu symbolicky odovzdla Eileen Weiser, manželka veľvyslanca USA na Slovensku.