ArTogether
Bilaterálny seminár o kultúrnom manažmente organizovaný Nadáciou - Centrum súčasného umenia v spolupráci s Institut für Kulturkonzepte Viedeň a VŠMU Bratislava v roku 2005 sa zameriaval na posilnenie cezhraničnej spolupráce mladých manažérov vo sfére umenia a kultúry.
O projekte:
Vstup Slovenska do Európskej Únie otvoril nové perspektívy kultúrnej spolupráce medzi dvoma susednými krajinami. So zvyšovaním miery kontaktu medzi Bratislavou a Viedňou vznikla perspektíva kultúrnej výmeny v rôznych oblastiach. Program chcel prispieť ku kultúrnemu prelinkovaniu s cieľom pripraviť budúcich kultúrnych manažérov v oboch susediacich krajinách, aby sa stali nositeľmi a organizátormi ďalších bilaterálnych kultúrnych projektov.
Program arTogether ponúkol študentom kompaktný súhrn vedomostí a praktických skúseností pre úspešné plánovanie a implementáciu kooperujúcich projektov, so zámerom doplniť teoretické vzdelávanie na vysokých školách v oboch krajinách.
Lekcie, workshopy, diskusie, exkurzie a kolektívna práca na prípadových štúdiách vytvorili obsiahly obraz aktuálnych výziev a potenciálu cezhraničného kultúrneho manažmentu.
Ciele projektu:
- Vytvorenie siete (network-u) medzi motivovanými a rozhľadenými budúcimi manažérmi z Rakúska a Slovenska
- Vytvorenie premostenia medzi teoretickým vzdelávaním na vysokých školách a praxou (požadovanými praktickými zručnosťami v oblasti manažmentu umenia a kultúry) prostredníctvom prednášok a workshopov
- Spustenie projektu "kultúrny kalendár/databáza Viedeň-Bratislava" vzhľadom na aktuálny nedostatok v rámci informačnej výmeny medzi týmito dvoma mestami
- Oboznámenie študentov so situáciou a podmienkami v susednej krajine cez prezentácie "best-practice" a skúsenosti profesionálov s cezhraničnými projektmi
- Príprava a povzbudenie študentov na tvorbu vlastných cezhraničných kultúrnych projektov zameraných na metropolitný región Bratislava-Viedeň
- Vytvoriť priestor pre nadviazanie neformálnych vzťahov medzi študentmi oboch krajín počas skupinových aktivít v rámci seminárov a spoločného večerného programu
Tréning trénerov
Vzdelávací program Tréning trénerov (TOT) realizovala Nadácia - Centrum súčasného umenia v spolupráci s CSDF Budapešť v rokoch 2004 a 2005.
Projekt Posilnenie kultúrneho sektora / Implementácia efektívnych modelov manažmentu v oblasti umenia a kultúry/ Training of Trainers bol zameraný na posilnenie ľudských zdrojov (capacity building) a profesionalizácie fungovania kultúrnych organizácii a s tým súvisiace zvýšenie udržateľnosti kultúrneho sektora.
Zámer projektu:
Hlavným zámerom projektu bolo priniesť a implementovať (rozšíriť) nové modely efektívneho manažmentu a zároveň "vychovať" novú generáciu trénerov a lídrov v oblasti kultúry a umenia na Slovensku.
Ciele programu:
- Zlepšenie manažmentu organizácií pôsobiacich v oblasti umenia a kultúry a tým zvýšenie udržateľnosti kultúrneho sektora - prezentácia nových trendov a modelov efektívneho manažmentu, ktoré sú využiteľné aj v iných oblastiach.
- Rozvoj a vzdelávanie novej generácie lídrov a trénerov, ktorí môžu tieto modely manažmentu ďalej šíriť.
- Vytvorenie networku a iniciovanie mobility a spolupráce medzi trénermi, lídrami, manažérmi, a výskumnými pracovníkmi v oblasti manažmentu kultúry na národnej a medzinárodnej úrovni.
- Sprostredkovanie výmeny informácií a pracovných možností v tejto oblasti nielen na Slovensku, ale za asistencie CSDF aj v zahraničí.
Témy jednotlivých tréningov:
december 2004
- prípravný tréning zameraný na "trainership"
január - december 2005
- strategický manažment/strategické myslenie
- udržateľnosť kultúrnych organizácií
- budovanie publika
- komunikácia (PR a marketing)
- fundraising